Zrušena daň z nabytí nemovitých věcí
25. 9. 2020
25. září
18.září 2020 – velmi důležité datum pro realitní trh! Tento den podepsal prezident České republiky pan Miloš Zeman zákon rušící daň z nabytí nemovitých věcí, který 15.9. Poslanecká sněmovna schválila. Dnes 25.9. byl zákon vydán ve Sbírce zákonů, účinnost nastává o den později dne 26.9.2020. Zákon má tzv. zpětnou účinnost.
Co to vlastně byla daň z nabytí nemovitých věcí? Daň, která se přímo vázala na vlastnictví dané nemovitosti. Spadala pod oblast daňového práva a ukládala kupujícímu povinnost uhradit 4 % z prodejní ceny. Zatěžovala tedy kupujícího nad rámec prodejní ceny, který ji musel uhradit do třech měsíců po zápisu nemovitosti na katastru. Je zajímavostí, že původně ji musel hradit prodávající a její výše se historicky měnila, byla založena roku 1993. Dnes je již tato daň historií!
I když s návrhem o zrušení této daně přišli Senátoři již v roce 2019, až nyní na jaře 2020 se téma opět začalo intenzivně projednávat. Proces zrušení trval dlouhých 6 měsíců. Bude platit zpětně a to od 1. prosince 2019. Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by se mělo týkat nejen nemovitostí sloužících k bydlení, ale obecně nemovitých věcí, které jsou pozemkem, stavbou nebo jednotkou nacházející se na území České republiky (resp. též práv stavby a spoluvlastnických podílů na nich).
Daňové přiznání již není zapotřebí podávat, nemusíte se bát sankcí. Díky tzv. liberačnímu daňovému balíčku III se jim prodlužuje lhůta k zaplacení daně a podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí až do 31. prosince 2020. Pokud však k podání došlo a daň byla zaplacena, můžete se obrátit na finanční úřad a zažádat o její vrácení, a to až po dobu šesti let od konce roku, kdy zákon vejde v platnost. Odkaz na vzor žádosti o vrácení přeplatku ZDE
„Zrušením nabývací daně především podáváme pomocnou ruku mladým rodinám, které tím povzbudíme k pořízení si vlastního bydlení. Čtyři procenta z kupní ceny bytu dnes v Praze znamenalo klidně 200 – 300 tisíc korun navíc. Ty jim zůstanou v kapse teď hned, třeba na vybavení nového bydlení. Podpoříme tím spotřebu domácností, čímž znovu roztočíme kola české ekonomiky,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Vzhledem k tomu, že zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bude mít vliv na příjmovou stránku státního rozpočtu, dojde v souvislosti se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí zároveň k dalším změnám, které by tento propad měly v příjmové stránce (alespoň částečně) nahradit.
Prodloužení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje nemovitosti nesloužící k bydlení vlastníka z 5-ti na 10 let. Pokud dojde k nákupu nemovitosti po 1. lednu 2021 a vlastník nebude mít na nemovitosti hlášen trvalý pobyt, bude muset při prodeji do deseti let od nabytí uhradit daň ze zisku. To ale pouze za předpokladu, že prodá nemovitost za vyšší částku, než za jakou ji pořídil. Na vklady do katastru nemovitostí provedených do 31. prosince 2020 platí původní, pětiletá lhůta. Dá se také říci, že pokud jste si v minulosti pořídili nemovitost, která nebyla určena pro Vaše bydlení a po čase jste ji prodali, museli jste uhradit také daň z příjmu. Její výše je 15 % z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou v případě, že jste danou nemovitost vlastnili méně než 5 let. A tady je ten rozdíl. Tato doba je prodloužena na dobu 10 let. Pokud však dům nebo jednotku využíváte pro účel bydlení, tak je stanoven časový test jen na 2 roky a tato dobu zůstává nezměněna.
V rámci přijímaného zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí dojde dále ke snížení maximálního odpočtu úhrnné částky úroků u hypoték (ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti), o kterou je možné snížit základ daně ze současných 300.000,- Kč na 150.000,- Kč ročně. Původně chtěla vláda možnost odpočtu úroků z hypoték zcela zrušit. Nakonec byla možnost odpočtu zachována na poloviční výši.
Závěrem by se dalo říct, že tyto změny pomohou nabyvatelům nemovitostí. Značně finančně jim uleví v době, která je pro většinu kupujících náročná. Zejména u nabyvatelů, kteří pořízení nemovitosti financují prostřednictvím hypotečních úvěrů. Ti musejí prokazovat výši vlastních zdrojů, které následně do pořizované nemovitosti sami investují. Ušetří v řádech desetitisíců ale i statisíců korun, které by jinak museli na dani z nabytí nemovitých věcí odvést státu. Zrušení daně je opravu velkou pomocí. Částečné ponechání možnosti odpočtu úroků pak může vést oproti stávajícímu stavu i k celkové úspoře. Naproti tomu prodloužení časového testu může způsobit určité ochlazení na trhu s nemovitostmi – zejména v oblasti investičních nemovitostí. Dá se předpokládat, že řada investorů přistoupí k tomu, že pořízené nemovitosti bude pronajímat. Jaký bude skutečný vývoj trhu s nemovitostmi? To je velkou neznámou. Na jedné straně by mohlo dojít ke zvýšení poptávky po nemovitostech, na druhou stranu pak ale i (minimálně po určitou dobu) k omezení nabídky ze strany investorů, kteří budou chtít projít časovým testem, aby se vyhnuli placení daně z příjmu. Dalším faktorem, který trh s nemovitostmi dozajista ovlivní, bude obecná chuť či nechuť společnosti investovat s ohledem na stále probíhající epidemii koronaviru a sní spojené nejasné vyhlídky.
Máte nějakou otázku? Neváhejte se na mě obrátit, ráda Vám s touto otázkou pomohu.
Zdroje: iPravnici.cz, zakonyprolidi.cz, mfcr.cz